Vtaženi na Dobrou cestu. Ceny Via Bona získala „máma“ orchestru i iniciátorka středoafrického slabikáře

Když se to má hodit na papír, zní to občas jako děsné klišé… Lidé, kteří dělají svět lepší. Kteří myslí na ostatní. Inspirativní příběhy, filantropie, dobré skutky, pomoc, srdcaři… Jenže když se vám tohle všechno nakumuluje v mnoha exemplářích na jediném místě a smrskne do našlapané zhruba hodinky a půl, všechna ta slova se citelně zhmotní. Připadáte si trochu mimo. Mimo realitu, kterou vykreslují negativistická média a drsné sociální sítě. Mimo realitu zakaboněných spoluobčanů, trollících komentářů, politických grotesek či alternativních pravd. Alespoň já jsem se tak včera večer při předávání filantropických cen Via Bona od Nadace Via cítila. A to už se dobročinnými příběhy nějakou dobu zabývám. Včera jsem si je „šlehla“ v koncentrované podobě a nechala se jimi opojně unést na „dobrou cestu“.       

„Myslíš, že bys zvládla Umění žít spolu se mnou?“ „To záleží, jak zvládáš Umění darovat,“ zavtipkovali moderátoři v úvodu večera ve studiu Slévárna La Fabriky a upozornili tak na dvě hlavní zaměření Nadace Via. Umění žít spolu – tedy podporu komunitního života, sousedských vztahů, regionálních počinů. A Umění darovat – tedy šíření dárcovství… Ceny Via Bona (Dobrá cesta) udělovala Nadace Via už po jednadvacáté. Za posledních 20 let ocenila 122 příběhů jednotlivců a firem. Letos ze 140 nominovaných vybrala patnáctku finalistů v pěti kategoriích.

Jedna máma na 65 dětí

Mladá srdcařka Petra Soukupová

Absolutní vítězkou večera se stala Petra Soukupová, která si odnesla jak cenu Mladý srdcař, tak Cenu veřejnosti. Petra založila Police Symphony Orchestra, těleso o 65 mladých muzikantech, které každoročně pořádá benefiční koncerty ve prospěch Nadačního fondu Hospital Broumov. „Já jsem orchestr založila, také v něm hraju a dá se říci, že jsem jeho „máma“, nikdo mi tam neřekne jinak,“ odpovídá Petra na otázky moderátorů. Slušný výkon mít ve třiadvaceti 65 potomků, napadá mě. Petra orchestr založila ve svých patnácti a odehrála s ním přes 60 velkých koncertů.

Youtuber Kovy

„Jak youtubeři, influenceři dospívají, stále více si uvědomují svůj vliv na mladé lidi a proto vědí, že není dobré nabízet jen prostoduchou zábavu. Například kolega Jirka Král pořádá pravidelný charitativní přenos,“ zmiňuje youtuber Kovy, který spolupředává cenu Mladé srdcařce Petře. Dalším předávajícím byl například režisér Jan Hřebejk, jehož maminka Anežka přebírala cenu pro Srdcaře v roce 2012. Než zemřela, vytvářela ručně šité panenky pro Unicef. Ušila jich na 1800 a vydělala tak pro Unicef více než milion korun.

Slabikář i exekuce

Srdcařka roku Ludmila Böhmová

„Vychovali jsme s manželem 6 dětí. Když se začaly osamostatňovat, cítili jsme se trochu nevytížení. Oslovilo nás pomáhat Středoafrické republice. I když jsem si nejdřív musela najít na mapě, kde to vůbec je,“ shrnula ve zkratce svůj příběh Ludmila Böhmová, nová majitelka titulu Srdcař roku. Spolu se svým manželem pomáhá vzdělávat děti i učitele právě ve Středoafrické republice. Společně přispěli mimo jiné ke vzniku vůbec prvního slabikáře v národním jazyce sango, aby se tamní děti mohly učit číst v jazyce, jemuž rozumí.

Mecenáš roku Libor Malý

Mecenášem roku byl zvolen Libor Malý, muž, který zbohatl prodejem své úspěšné firmy, provozující Jobs.cz a Práce.cz a který realizuje a podporuje mnohé neziskové projekty. Například po setkání s dívkou, které během náročné léčby rakoviny narostly dluhy vedoucí až k exekuci, se vrhl do boje proti dluhovému byznysu. Od roku 2014 se díky jeho finanční podpoře podařilo Člověku v tísni napravit řadu nemorálních zákonů a uspořit českým domácnostem přes 10 miliard Kč ročně.

Celý majetek darem

Marcela Mejstříková

 

„Nemoc je obecně špatná a zlá, ale mně nakonec přinesla mnoho dobrého,“ prohlásila nesměle Marcela Mejstříková, která získala ocenění v kategorii Závěť pomáhá. Paní Marcele je nyní 80 let, v roce 1999 spoluzaložila sdružení Mamma HELP, které pomáhá ženám s rakovinou prsu. Rozhodla se, že tomuto sdružení odkáže celý svůj majetek.

 

 

Rodan Hojgr a jeho Dobrá firma

A ještě zbývá jedna kategorie, a to Dobrá firma. Cenu si převzal Rodan Hojgr, majitel firmy Naturfyt – BIO, který všelijakými způsoby na Jesenicku podporuje místní komunitu a aktivitu mladých lidí, kteří chtějí v místě, kde žijí, něco zlepšit, obnovit, rozvinout. Pan Hojgr také rád přispívá k utváření nové krajiny v okolí města, podporuje místní podnikání nebo životní prostředí.

 

Stále více filantropů

Vítězové všech pěti kategorií

Tak už jste taky opojeni a vtaženi? 🙂 A to si uvědomte, že tohle je jen 5 příběhů z 15ti, které včera zazněly.

A jaká je budoucnost filantropie? Podle ředitele Nadace Via Jiřího Bárty a jeho křišťálové koule poroste on-line dárcovství. A dárci budou stále více chtít vědět o efektivním využití svých darů. K čemu křišťálová koule není potřeba, jsou statistiky. A ty říkají, že darů přibývá, a to je dobrá cesta!

Via Bona všem!

Text: Markéta Čepická Daňhelová

Foto: Anna Šolcová

22. 5. 2018

Youtuber Kovy předává cenu Mladé srdcařce Petře Soukupové

Jan Hřebejk a Jana Jurášová z ČT předávají Cenu veřejnosti