Svatovítská katedrála dostane nové varhany. Veřejnosti se poprvé představí v pátek

Nové varhany pro Svatovítskou katedrálu, to je cíl již druhého benefičního koncertu, který tento pátek hostí slavná katedrála. Koncert spojený s finanční sbírkou nabídne nejen pestrý hudební program – diváci se mohou těšit třeba na Hradišťan nebo Plzeňskou filharmonii – ale vůbec poprvé se na něm veřejně představí návrh nových varhan. Přímý přenos z pražské katedrály odvysílá program ČT2 od 20 hodin. Slavnostním večerem provede Martin Dejdar.

Sbírka, která zajistí katedrále sv. Víta plnohodnotné varhany, byla spuštěna v loňském roce a navazuje na historickou tradici, v níž veřejnost finančně pomáhala významným kulturním institucím. Do dnešního dne se podařilo vybrat téměř devadesát procent potřebných prostředků, tedy bezmála šestašedesát milionů korun. Do cílové částky tak schází devět milionů.

 

„Je mi velkou ctí, že se můžu podílet na tak záslužné akci jako je Koncert pro svatovítské varhany. Varhany mě fascinují již od dětství, a stejně tak mne fascinuje i Svatovítská katedrála. Vzbuzuje ve mně respekt k minulosti, respekt k lidskému nadání a šikovnosti,“ říká moderátor večera Martin Dejdar.

 

Na benefičním koncertu vystoupí varhanice a cembalistka Katta společně s folklorním souborem Hradišťan, teprve osmiletá klavíristka Klára Gibišová, Miro Žbirka a Anna Čtvrtníčková a chybět nebude ani hlavní varhaník chrámu sv. Víta, Josef Kšica. Pozvání přijala také Plzeňská filharmonie. Kromě hudebního zážitku čeká na diváky také odhalení nové podoby varhan. Na jejich výstavbu je možné přispět hned několika způsoby – zasláním peněžní částky na účet nadačního fondu nebo přímo adoptováním jednotlivých varhanních píšťal. Rovněž je možné zasílat dárcovské SMS ve tvaru DMS NASEVARHANY 30 (60 nebo 90, podle částky, která se má darovat) na číslo 87 777.

 

Nové varhany pro svatovítskou katedrálu se vyrábí ve Španělsku. Dosud byly zhotoveny přibližně tři čtvrtiny píšťal, které se nyní začínají ozvučovat. Kompletně dokončené by varhany měly být na počátku roku 2020.

 

Druhý ročník benefičního koncertu pořádá Nadační fond Svatovítské varhany ve spolupráci s Českou televizí a Akademií klasické hudby. Koncert se koná v pátek 16. listopadu od 20 hodin přímo v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Diváci mohou sledovat přímý přenos na programu ČT2.

 

Zdroj: TZ ČT

RUBRIKY: ,