Škola na youtube

ilustrace_05_komiks-1_obr.1V roce 2004 požádala malá Nadia svého strýčka Salmana, aby jí pomohl s matematikou. Salman Khan byl v té době úspěšným analytikem hedgeových fondů. Protože bydleli daleko od sebe, začal Salman Khan pro neteř chystat krátká videa na YouTube, která začaly sledovat i další děti z rodiny.

ilustrace_05_komiks-1_obr.2
Popularita těchto videí vzrostla natolik, že se Salman rozhodl skončit s prací finančního analytika a věnovat se čistě vzdělávacím videím. Roku 2006 založil neziskovou organizaci Khan Academy, poskytující vzdělávací videa online zdarma.

ilustrace_05_komiks-1_obr.3

 

Letos čtyřicetiletý Salman se narodil v New Orleansu bangladéšskému otci a indické matce. Získal titul inženýra matematiky na MIT a MBA na Harvardu. Khanova akademie má na YouTube 2,6 milionu odběratelů. Podporuje je řada donorů, mezi nimi i Bill a Melinda Gatesovi. V roce 2010 věnoval Khanově akademii 2 miliony dolarů na další videa a překlady do světových jazyků Google, o dva roky později dalších 2,25 milionu dolarů věnovala firma AT & T na vývoj vzdělávací platformy pro mobilní telefony. Na počátku byla většina videí v angličtině a o matematice. Dnes vytváří Khan Academy videa o zdraví, historii, financích, fyzice, chemii, umění, hudbě i počítačích, která dobrovolníci překládají do 65 jazyků včetně češtiny.

RUBRIKY: