Sběratel nezdarů

Jack Ma působí v Číně jako zjevení ze dvou důvodů a těžko říci, které je větší. Zaprvé je to nejbohatší muž Číny, který k penězům navíc přišel poctivou cestou. Zároveň užaslým krajanům nedávno sdělil, že většinu svých peněz rozdá coby filantrop.

„Když to nezkusíte, jak víte, že nemáte žádnou šanci?“ zní slavná věta, kterou vysvětluje svůj životní příběh Jack Ma. Jeho kariéra je totiž řetězcem nezdarů, z nichž většina lidí by nezvládla ani pětinu.

Narodil se jako Ma Yun (Ma Jün) v roce 1964 v Changzhou (Čang­‑čou) za Kulturní revoluce, během které byla jeho rodina kvůli prarodičům perzekvována. Jackovi se navíc ve škole vůbec nedařilo. Dodnes říká, že máločeho nasbíral tolik jako právě neúspěchů. Propadal u zkoušek na základní i střední škole, dvakrát ho nepřijali na vysokou. Nakonec se dostal na učitelský institut při Changzhou Normal University. Když se po absolutoriu hlásil do práce, nevzali ho vůbec nikam. Dodnes tím baví při večeřích své okolí. Z pěti žadatelů o práci u policie nevzali jen jeho. A také jako jediného ho nevzali mezi 24 žadateli o manažerský post v KFC. „Desetkrát jsem se hlásil na Harvard a desetkrát mě nevzali.“ Nakonec na své alma mater učil angličtinu, kterou se během dospí­vání naučil sám. Jako dítě postával před hotely a nabízel se jako průvodce za možnost promluvit si anglicky. Odtud také přezdívka Jack.

MA

Posléze si založil překladatelskou agenturu. Jako překladatel se poprvé podíval do USA v roce 1995, kdy se také doslechl o internetu. Vyťukal si tam slova pivo a Čína a zjistil, že to se v Číně neprodává. S přáteli založil Chinapage, stránku o Číně a čínských produktech. Během pár hodin mu začaly z celého světa chodit nabídky ke spolupráci. Jack Ma se ale nechal zlákat ke spolupráci s vládou za finanční podporu. Byznys zamrznul přílišnou byrokracií tak, že Jack Ma Chinapage opustil. V 90. letech pracoval krátce na ministervstvu obchodu a ekonomické spolupráce. Tam posbíral cenné kontakty. Například na Jerryho Yanga, zakladatele Yahoo, který posléze do Jackova podniku v roce 2005 investuje miliardu dolarů.

Roku 1999 sezval šestnáct známých k sobě domů a s manželkou jim vylo­žil, že by rád založil internetovou firmu Alibaba, portál, prostřednictvím kterého by mohly malé a střední firmy v Číně nabízet a prodávat své zboží. Zkusil sehnat investory v Silicon Valley, ale nepochodil, jeho byznys nevypadal jako výdělečný. Nakonec do Alibaby investovaly Goldman Sachs pět milionů dolarů a japonská telekomunikační společnost Softbank dvacet. O čtyři roky později Jack Ma založil Taobao.com, domácí verzi v Číně už tehdy silné eBay bez jakýchkoli poplatků. Za pět let se eBay z čínského trhu vytratila. Před třemi lety Jack Ma získal pro Alibabu 20 miliard dolarů, když firmu zalistoval na burzu NYSE. Dnes je Alibaba jednou z největších firem na světě.

Objev filantropie
Ma má charisma a spoustu energie. V roce 2009 ho časopis Time zahrnul mezi nejvlivnější osobnosti ve světovém byznysu. Nikdy mu přitom nešla matematika a dodnes prý nerozumí výročním zprá­ vám. Ovšem jak už jsme řekli na začátku, Jack Ma je především dobrý člověk. Má na srdci spoustu problémů, ve kterých se jeho země nachází, a cítí povinnost je řešit. Opatrně sděluje své vládě, že ekonomika postavená na továrním a těžkém průmyslu je pro její obyvatele zdravotní zabiják. Jack Ma je také zastáncem genderové rovnosti. Jak prohlašuje, v Alibabě je 47 procent zaměstnanců žen, včetně řady CEO a CFO, a tenhle počet klesl z 51 procent jen kvůli akvizicím firem s mužským osazenstvem.

Jacku Ma je dvaapadesát let a v současnosti je jeho majetek ohodnocen na 27,9 miliardy dolarů. Jako učitel angličtiny vydělával dvanáct dolarů měsíčně, ale podle svých slov byl stejně šťastný. „Víte, když máte jeden milion dolarů, jsou to vaše peníze. Když jich máte dvacet milionů, začíná to být problém. A když jich máte miliardu, tak už to nejsou vaše peníze, už je to důvěra, kterou ve vás společnost vložila. Věří, že dokážete o peníze pečovat lépe než vláda a ostatní.“

24. dubna 2014 Jack Ma založil filantropický trust s hodnotou 3 miliard dolarů a naučil Číňany slovo filantropie vůbec používat. Zabývá se zdravím, vzděláváním a životním prostředím. Skutečná filantropie v Číně historii nemá, darovat peníze cizímu člověku tu není pochopitelné. Proto také, když v roce 2010 v Pekingu uspořádali Bill Gates a Warren Buffett večeři pro místní miliardáře s tím, ať se zapojí do výzvy Giving Pledge, nepřihlásil se nikdo. A to je v Číně na 430 dolarových miliardářů a toto číslo dál roste. Ovšem dlužno říci, že v komunistickém státě svobodně podporovat jakoukoli neziskovou organizaci není jednoduché. Nehledě na to, že neziskovek je v Číně velmi málo také proto, že čínská vláda nerada přiznává, že země může mít sociální problémy.

Vloni 9. července uspořádal Jack Ma vůbec první filantropickou konferenci v Číně. Jeho slavná řeč k lidem mířila také k čínské vládě. Pokud se má zemi dařit lépe, bude muset vláda strpět rozvoj občanské společnosti, včetně větší svobody neziskových organizací. Ovšem, jak moudře Jack Ma uvedl, nehodlá čínskou vládu vinit. Chce spolupracovat a navádět ji k dobrým činům.

JACK MA (MA JÜN) (1964) Podnikatel, filantrop, nejbohatší muž v Číně, pochází z Changzhou. Vystudoval učitelství na Changzhou Normal University a později byznys na Cheung Kong Graduate School of Business v Pekingu. Je zakladatelem a spolumajitelem největší čínské internetové firmy Alibaba a jejích dceřiných společností Taobao Marketplace, Tmall, eTao, Alibaba Cloud Computing, AliExpress.com a Alipay. Před třemi lety založil filantropický trust s majetkem 3 miliard dolarů, vloni uspořádal první filantropickou konferenci v Číně. Je ženatý, má dvě děti.

Článek vyšel v časopise Umění darovat / zima 2016/2017.

RUBRIKY: ,