Práce všeho druhu

Asharfi Lal je čtyřicetiletý chlapík. Žije v indickém státě Uttarpradéši, kde je neustálý nedostatek pitné vody. V roce 1981 místní vláda nechala vybudovat tisíce studní a tzv. „Dekáda vody“ (1981–1990) znamenala spousty pump, ovšem bez plánu údržby. Když pumpy přestávaly fungovat, úředníci dali dohromady týmy opravářů.

 

Toho si všiml tehdy šestnáctiletý Asharfi, vyrobil si vlastní nástroje, nacvičil si opravu na vlastní pumpě a vstoupil na čas mezi státní opraváře. Dalších 24 let opravoval pumpy soukromě a vybudoval si renomé, že umí opravit úplně cokoliv. Když chtěl Asharfi rozšířit podnikání, zrovna přišla charitativní organizace Charity: Water do Uttarpradéše s programem, který představoval investici 64 000 dolarů do čtyř vybraných opravářských center včetně Asharfiova!

21 vyučených opravářů dostalo kvalitní výstroj a pokyn opravit do konce roku 50 studní. Ovšem týmy za 14 měsíců opravily pump 1 134! Dopracovaly se do takové formy, že 93 procent žádostí vyřizují do 24 hodin. Asharfi plánuje: zaměstná dalších 15 opravářů, s nimiž obsáhne více než 100 vesnic. Opravit pumpu stojí zhruba 2 dolary, což si vesnice mohou dovolit.

RUBRIKY: ,