Mimo dětský domov bylo najednou zvláštní ticho a samota

V dětském domově Nikol Mullerová prožila šest let, teď je z ní samostatná mladá dáma. „Ani mi tolik nevadilo, že jsem v jiném kraji a městě, ale najednou bylo kolem ticho a samota. Takový ten ruch okolo, to bylo asi to, co mi nejvíc chybělo. Takže jsem musela sebrat odvahu a jít i do toho, do čeho se mi nechtělo, ale bylo to potřeba,“ vzpomíná Nikol na dobu, kdy opouštěla dětský domov a stavěla se na vlastní nohy. To se jí podařilo, dnes žije a pracuje v Ústí nad Labem, má partnera a zaměstnání. Pracuje v supermarketu, jak sama říká, na svoji vysněnou pracovní příležitost ještě čeká. Nikol získala ocenění Bílá vrána v kategorii Mladý člověk. Jde o cenu určenou mladým lidem, kteří prošli během svého života výchovou v dětském domově či pěstounskou péčí a úspěšně překonali překážky spojené s přechodem do samostatného života.

Bílé vrány mezi zaměstnavateli 

Šlo už o čtvrtý ročník ocenění Bílá vrána, které ve třech kategoriích uděluje obecně prospěšná společnost yourchance. Ta chce také prostřednictvím těchto cen upozornit na nesmyslnost předsudků vůči mladým lidem z dětských domovů, na které velmi často v běžném životě narážejí zejména u potenciálních zaměstnavatelů.

I proto je druhou kategorií ocenění Zaměstnavatel a je věnováno těm, kteří poskytují dětem z dětských domovů pracovní příležitosti. Mezi zaměstnavateli, kteří jsou ochotni a schopni věnovat svou energii, čas a znalosti práci s lidmi z ústavní výchovy, byla oceněna společnost Crocodille ČR, spol. s r.o..

Poklad v srdci a speciální cena

Třetí ocenění, Poklad v srdci neboli ocenění pro ředitele či vychovatele z dětských domovů, kteří své svěřence na startu jejich životů podporují, si odnesla paní Libuše Houdová, ředitelka dětského domova Vysoká Pec. Libuše Houdová se zasloužila o modernizaci institucionální péče, mimořádný rozvoj dětského domova ve Vysoké Peci a svým nadšením a elánem byla oporou pro mnoho mladých lidí, kteří dětským domovem prošli.

Vyhlášeno bylo i jedno speciální ocenění, které si odnesla Veronika Solčaniová. Ta byla oceněna za mimořádný přístup, kdy se v dětském věku starala o svou mladší sestru a bratra. Matka od rodiny odešla a otec byl těžce nemocný, přesto dokázali žít bez pomoci okolí pět let, až do okamžiku otcovy smrti. Dnes žije Veronika v Žatci ve společném bytě se svojí sestrou Lenkou, kterou si vzala, sama krátce dospělá, do péče. O Veronice jsme na Umění darovat psali, přečtěte si celý článek.

www.zacnispravne.cz

www.yourchance.cz

Foto: Miroslav Lepeška

17. 10. 2017

Ocenění v kategorii Zaměstnavatel převzali Anna Křivská a Karel Novosad ze společnosti Crocodille ČR.

Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s., Libuše Houdová, ředitelka dětského domova Vysoká Pec, Gabriela Křivánková, spoluzakladatelka yourchance o.p.s.

Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s., Libuše Houdová, ředitelka dětského domova Vysoká Pec, Gabriela Křivánková, spoluzakladatelka yourchance o.p.s.