Miliónová oslava Sanjiva Suriho

Na své narozeninové oslavě vybídl hosty, aby místo dárku podpořili projekty Člověka v tísni v Kambodži. Vybranou částku sám zdvojnásobil. Výsledkem byl dar v hodnotě 1 350 000 korun, který pomohl v této asijské zemi vybavit 42 porodnických center.

Další finanční dary Sanjiva Suriho umožnily vybudování dvou škol v Kongu. V roce 2013 se rozhodl ujet na kole 850 km v rodné Indii, aby získal peníze na projekty Lékařů bez hranic. A když bylo třeba sehnat prostředky na další fungování projektu Lepší škola pro všechny, opět vyzval své přátele a známé k zaslání peněz. Za každou věnovanou korunu přidal stejnou částku. Vybrané dva miliony korun zajistily doučování pro stovky českých dětí z chudých rodin.

Majitel firmy Zátiší Group Sanjiv Suri zkrátka pomáhá posouvat kulturu filantropie v Česku. Sám totiž aktivně oslovuje své známé a zapojuje je do filantropických aktivit.

Sanjiv Suri získal Cenu Via Bona 2016 v kategorii Mecenáš.


Při této příležitost přetiskujeme text, který byl otištěn v podzimním čísle časopisu Umění darovat v roce 2012.

Mecenáš, který šíří filantropii všude kolem sebe

Hodně přes dva miliony korun na dobrou věc. I takový může být výsledek jedné birthday party. Pražský restauratér Sanjiv Suri ukázal cestu, jak se vyhnout zbytečným narozeninovým dárkům.

Co se vám vybaví, když se řekne „přispívat na charitu“? Házení drobných do kasiček, případně posílání dárcovských esemesek? A co si představíte, když slyšíte sousloví „významné životní jubileum“? Frontu lidí, kteří předávají do oslavencovy náruče spoustu nesmyslů?

Sanjiv Suri na to šel při oslavě padesátin jinak. Všechny gratulanty požádal, aby místo vymýšlení a nakupování dárků přispěli libovolnou sumou na účet jedné ze dvou neziskovek, které pro tento účel vybral. „S oběma jsem měl předchozí zkušenost, obě považuji za velmi solidní značky. Znám ty lidi i jejich projekty, v tomhle směru jsem měl jasno,“ vysvětluje. Skokem do neznáma byla reakce hostů. Co když měl někdo v hlavě originální nápad na dárek? Mohl sklízet obdiv, a teď má „jenom“ přispět do společné hromady peněz?

„Aby to dostalo šmrnc, dali jsme si cíl získat padesát tisíc eur,“ přibližuje jubilant, který ve snaze zvýšit motivaci oznámil, že vybranou sumu dorovná v poměru 1 : 1. Následovala smršť vzkazů – od přátel, kolegů, příbuzných. Mnohé vyjadřovaly úlevu, že je dárek vyřešen. Peníze nakonec poslali úplně všichni – i ti, kteří nemohli přijít. A protože už několik týdnů před oslavou bylo zřejmé, že ohlášená meta bude překročena, Sanjiv zvedl laťku na dvojnásobek: vyhlásil útok na padesát tisíc eur pro každou z obou neziskovek. Celkový výtěžek nakonec činil 112 000 eur. „Nic takového mě nenapadlo ani v nejdivočejších snech!“ raduje se filantrop, který přihodil stejnou sumu z vlastních peněz. Velkolepý slavnostní večer v restauraci Mlýnec, na který dorazilo 234 hostů, se odehrál v bollywoodském stylu.

Narozeninová benefice Sanjiva Suriho vešla do dějin novodobé české filantropie. Co ho k dobročinnosti motivuje a jaká si vybírá témata?

Jste Ind. Z jaké pocházíte vrstvy?

Maminka byla učitelka a později ředitelka školy, tatínek začínal jako obyčejný úředník, ale vypracoval se na řídící funkci na ministerstvu obrany.

Věnovali se vaši rodiče charitě?

V sedmdesátých letech brali po zdanění dohromady tři tisíce rupií měsíčně, čili asi sedmdesát dolarů. Přesto zhruba desetinu příjmů dávali stranou, aby v domácnosti vždy byly peníze pro někoho, kdo je potřeboval víc než my – na jídlo, na oblečení, na školu. Tento zvyk mě provázel odjakživa, takže považuju za samozřejmé dodržovat jej také.

Peníze, které jste doma dávali stranou, ležely někde v šuplíku?

Nějaká hotovost byla vždycky připravena, ale většinou to otec dělal tak, že když někdo z okolí něco konkrétního potřeboval, šel s ním a tu věc mu pořídil. Rodinný rozpočet býval někdy napjatý, ale těch sedm dolarů zůstávalo nedotknutelných.

Kam přesně putovaly peníze vybrané při oslavě vašich narozenin?

S Člověkem v tísni jsme podpořili dvaačtyřicet porodních center v Kambodži. Znalosti tamního personálu jsou otřesné, takže i elementární opatření dokážou zachraňovat až pět set dětských životů ročně. Kambodžská vláda však nyní tento projekt zastavila, proto jsme fond přesunuli do Konga. Tamní dívky se díky němu poprvé dozvídají například o antikoncepci.

Charitě se věnujete i v průběhu roku, když zrovna neslavíte. Co ještě podporujete?

Například jeden projekt ve Rwandě, který se zabývá pěstováním olejů do parfémů. Díky němu si tam mohlo osm set malých živnostníků zřídit vlastní farmy a lisovny. Chceme, aby se jejich počet brzy zdvojnásobil, mělo by to uživit celé rodiny a nabídnout práci i lidem v okolí. Důležité je, že získávají sebedůvěru.

Jakou jste si odnesl osobní zkušenost ze své narozeninové benefice?

Ukázalo se, že lidé chtějí vylepšovat svět, ale potřebují k tomu neotřelé, zábavné a přitom důvěryhodné situace. Nám se to doma zalíbilo natolik, že jsme to zopakovali i při narozeninách mé ženy Markéty. Výsledkem bylo půl milionu korun pro Dětské krizové centrum.

sanjiv_suri-121_bw-1024x682Sanjiv Suri 
Vyrůstal v Novém Dillí. Už v šestnácti letech hrál pozemní hokej za indický národní tým. Pak ale boural na motorce a se sportem byl konec. Vystudoval hotelovou školu a v roce 1984 se odstěhoval do Paříže. Když v roce 1989 jeho švédská přítelkyně získala práci na pražském velvyslanectví, odjel za ní. Indicko-skandinávská láska nevydržela, ale Sanjiv už v Česku zůstal. Začínal pronájmem kavárny v Národním muzeu, dnes mu patří firma Zátiší Group, jejíchž služeb využili i dalajlama či Barack Obama. S manželkou Markétou mají dceru Jasminu a syna Shaana, z předchozího manželství má dceru Jacqueline a syna Virata.

 

 

RUBRIKY: ,