Mecenáš chce vydat Havlovo souborné dílo

Nové vydání souborného díla Václava Havla by mělo být v tištěné podobě opět k dispozici příští rok. Dnes už rozebrané spisy se rozhodl vydat Ivan Kapičák, který sice nevlastní nakladatelství a nepůsobí ani v divadelní branži, ale domnívá se, že by soubor textů měl být dostupný.

Sedmidílný komplet spisů vyšel v roce 1999 v nakladatelství Torst. Vznikal čtyři roky, během nichž jejich editor Jan Šulc spolu s dalšími spolupracovníky hledali výchozí prameny známých textů a her a pátrali i po zapomenutých, nezveřejněných či zcela neznámých pracích. V roce 2007 pak Havel uvedl osmý díl spisů, který tvoří souhrn projevů a dalších textů z let 1999 až 2006, Havlova knižní literární koláž Prosím stručně a divadelní hra Odcházení.

Spisy jsou však už na trhu rozebrané, Torst reedici nemá v plánu a nedají se sehnat už ani v antikvariátu. Proto se Ivan Kapičák rozhodl, že vydání zajistí sám. „Uzavřel jsem opční smlouvu s agenturou Dilia, zastupující paní Dagmar Havlovou,“ uvedl.

Na vydání spisů plánuje asi 1,5 miliónu korun. Zvažuje variantu oslovit vybrané jednotlivce, o kterých si myslí, že by stejně jako on na financování vydání díla chtěli přispět. „Já do toho ale rád dám i celý potřebný kapitál. Jsem rozhodnut to pro Václava Havla a českou kulturu udělat,“ řekl.

Celý článek si můžete přečíst na webu Novinky.cz.

Foto: Karel Cudlín

RUBRIKY: