Hledá se superhrdina aneb startují nominace na ocenění Bílá vrána

Nikol při předávání cen

V dětském domově Nikol Mullerová prožila šest let, teď je z ní samostatná mladá dáma. „Ani mi tolik nevadilo, že jsem v jiném kraji a městě, ale najednou bylo kolem ticho a samota. Takový ten ruch okolo, to bylo asi to, co mi nejvíc chybělo. Takže jsem musela sebrat odvahu a jít i do toho, do čeho se mi nechtělo, ale bylo to potřeba,“ vzpomíná Nikol na dobu, kdy opouštěla dětský domov a stavěla se na vlastní nohy. To se jí podařilo, dnes žije a pracuje v Ústí nad Labem, má partnera a zaměstnání.

Možná si z našich stránek vzpomínáte na tento příběh, Nikol vloni získala ocenění Bílá vrána v kategorii Mladý člověk. Jde o cenu určenou mladým lidem, kteří prošli během svého života výchovou v dětském domově či pěstounskou péčí a úspěšně překonali překážky spojené s přechodem do samostatného života.

Znáte někoho, kdo by si ocenění zasloužil?

Ceny Bílá vrána uděluje každoročně ve třech kategoriích obecně prospěšná společnost yourchance. Ta chce mimo jiné prostřednictvím ocenění upozornit na nesmyslnost předsudků vůči mladým lidem z dětských domovů, na které velmi často v běžném životě narážejí zejména u potenciálních zaměstnavatelů.

Projektem „Začni správně“ se yourchance o. p. s. věnuje pomoci mladým lidem, kteří odcházejí z dětských domovů a pěstounské péče do běžného života. Za dobu své existence pomohl tento projekt stovkám mladých lidí v rámci celé České republiky a jeho součástí je také udělování prestižní ceny Bílá vrána. Letošní ročník bude už pátým. Nominovat do jedné či do více kategorií můžete i vy a to hned teď!

Zbořte mýty

Myslíme si, že má smysl poukazovat na předsudky, které jako společnost stále vůči dětem z dětských domovů máme. Jsou to lidé se svými sny, cíli a ambicemi, stejně jako kdokoliv z nás…,“ připomněly zakladatelky yourchance o. p. s. Gabriela Křivánková a Jana Merunková na loňském udělování cen Bílá vrána.

Tři kategorie: tři hrdinové

Ocenění v kategorii Mladý člověk je určeno těm, kteří prošli výchovou v dětském domově či pěstounskou péčí a překonali překážky spojené s integrací a následně se prosadili v běžné společnosti.

Anna Křivská, koordinátorka projektu zaměstnávání mladých lidí z dětských domovů v Crocodille ČR

Druhou kategorií je ocenění Zaměstnavatel a je věnováno zaměstnavatelům, kteří poskytují dětem z dětských domovů pracovní příležitosti. Mezi zaměstnavateli, kteří jsou ochotni a schopni věnovat svou energii, čas a znalosti práci s lidmi z ústavní výchovy, byla v loňském roce oceněna společnost Crocodille ČR, spol. s r.o.

Třetí ocenění, Poklad v srdci neboli ocenění pro ředitele či vychovatele z dětských domovů, kteří své svěřence na startu jejich životů podporují, si loni odnesla paní Libuše Houdová, ředitelka dětského domova Vysoká Pec. Libuše Houdová se zasloužila o modernizaci institucionální péče, mimořádný rozvoj dětského domova ve Vysoké Peci a svým nadšením a elánem byla oporou pro mnoho mladých lidí, kteří dětským domovem prošli.

Loňské předávání cen Bílá vrána

 

Znáte superhrdinu, který by mohl být kandidátem na cenu Bílá vrána v některé z těchto kategorií? Nominujte ho! A to na této adrese:  www.bilavrana.net/nominace/

Vyhlášení výsledků proběhne v říjnu 2018 v Praze.

Praha, 4. 6. 2018

 

 

Kam dál?

Mimo dětský domov bylo najednou zvláštní ticho a samota

Jsem spokojená, když „mlaďoši“ z dětských domovů kvetou

Česká rodinná firma zaměstnává mladé lidi z dětských domovů