Dílna, skatepark, cirkus i klub seniorů – Plechárna propojuje rozmanité lidi napříč generacemi a zájmy

Zuzana Vernerová

Opravují se dnes vůbec ještě porouchané věci? Nebo se rovnou hodí do kontejneru a koupí se nové? Co ony proslulé „šikovné české ručičky“, mají se kde uplatnit? Což takhle přinést si třeba takovou rozvrzanou židli do dílny, kde vám zdarma poskytnou nářadí i dobrou radu, a vy vrátíte židli původní stabilitu sami? O to krásněji se pak ní sedí! A taková dílna opravdu existuje. V Praze na Černém mostě, v komunitním centru Plechárna už vrátili život spoustě poškozených věcí. Na Plechárně toho ale ožívá daleko víc. Co všechno, to pro Umění darovat přibližuje komunitní koordinátorka aktivit Plechárny Zuzana Vernerová.

Nápad na otevřenou dílnu, navíc zdarma, mě velmi zaujal, co všechno je možné ve vaší „plechárenské“ dílně opravit? 

Menší nábytek, drobnou elektroniku, sportovní náčiní. V podstatě vše, co si lidé zvládnout sami přinést a na co není potřeba moc specifických nástrojů. Vše po domluvě s naším správcem.

Jak dlouho už dílna funguje a jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti? 

Dílna funguje v této podobě rok a půl, uspořádali jsme kolem 14 workshopů. Zveme si zajímavé lidi, kteří předávají zájemcům své dovednosti, ať už čistě tvořivé či technické. Měli jsme tu workshopy od bytového designu, čalounění, pukání skla až po údržbu běžek a kola či košíkářství. Zkušenosti jsme nasbírali poměrně pestré, protože každý z workshopů si našel trochu odlišné návštěvníky. Líbí se nám propojovat rozmanité lidi napříč generacemi a zájmy. Chodí k nám nejen místní, ale jezdí za námi i lidé z opačného konce Prahy, případně i mimopražští. Jsme také rádi za aktivní seniory.

Jak vůbec ten nápad na otevřenou dílnu vznikl? 

Nápad vzešel z toho, že Plechárna jakožto poměrně velký objekt sama potřebuje dílnu pro účely údržby a drobných oprav. Proč ji tedy nevybavit a neotevřít veřejnosti! Poskytujeme zázemí tvořivým lidem a snažíme se tím podporovat kutilství, šetrnost a sdílení zkušeností napříč generacemi.

Kdo dílnu vybavil, financoval?

Prostor dílny existoval již dříve, ale upravovat a dovybavovat se začal v roce 2017, kdy byl projekt Otevřená dílna (spolu s dalšími našimi činnostmi) podpořen evropským grantem na komunitní rozvoj. Mohli jsme dokoupit různé druhy nářadí, svěráky, vrtačky, brusky, vybavit nábytkem, a v neposlední řadě pořádat workshopy, které vždy byly a jsou zdarma.

Box, jóga, i čeština pro vietnamskou komunitu

Plechárna jako komunitní centrum funguje od roku 2013, daří se propojovat obyvatele Černého Mostu, přibývá zájemců o vaše služby a program? 

Plechárna je oblíbeným místem pro setkávání, děti i dospělí sem chodí za sportovními i vzdělávacími aktivitami. Díky blízkosti venkovního skate parku a naší kryté hale jsme oblíbeným místem „skejťáků“. Kromě dílny máme také senior klub, volnočasový klub pro děti, cirkusovou školu, skate klub, storytelling, box, jógu, nebo třeba češtinu pro Vietnamce a angličtinu s rodilým mluvčím. Snažíme se nabízet rozmanitý program dostupný široké veřejnosti, a vytvářet zázemí k aktivnímu trávení volného času. Sousedé z blízkého okolí se tu pravidelně scházejí k odpolední kávě či podvečernímu pivu. Od sousedského festivalu Černý mošt, přes divadlo, po koncerty (letos rok např. Jiří Stivín) máme návštěvnost velmi pěknou.

Skejťáci i senioři

Daří se zapojovat do setkávání všechny generace?

Díky víceúčelovosti našich prostor a rozmanitému programu ano. Nejlepším příkladem toho jsou senioři a seniorky, kteří poměrně úspěšně zbořili předsudky vůči skate komunitě a navštěvují kromě klubu určenému právě jim také dílnu a kavárnu. Také díky dětskému koutku se u nás potkávají rodiče s dětmi různého věku. A z toho máme radost.

Plechárna má také komunitní zahradu, jak velkou a kdo všechno se může k zahradničení přidat? 

V současnosti máme 20 paletových záhonů – boxů, každý o velikosti 1 metr čtvereční a jeden větší a vyšší záhon pro seniory z našeho klubu. Zájemci se mohou hlásit vždy na začátku roku, zahradnickou sezónu začínáme v dubnu. Zapojit se může každý, záleží na domluvě s naší zahradnicí Kateřinou Plevovou.

Nezmínily jsme, že přes léto si lidé u vás mohou půjčit gril a grilovat třeba se sousedy, že pořádáte příměstský tábor atd., je toho opravdu hodně. Co máte v plánu po prázdninách? 

V nadcházející sezóně chystáme další řadu workshopů – řezbářství, drátování, patinování nábytku, skleněné mozaiky atd. A samozřejmě opět všechny kurzy jako v minulé sezóně.

Program Plechárny najdete tady… 

20. 8. 2018

Autor: Markéta Čepická Daňhelová

Čtěte také:

Komunitní projekty rozhýbávají sousedské vztahy, připojte se

RUBRIKY: ,