Bye bye, plastový pytlíku

Letos budou na ostrově Bali zakázány plastové tašky a pytle. Může za to iniciativa Bye Bye Plastic Bags, kterou před třemi lety rozběhly dvě sestry ve věku 10 a 12 let. Melati a Isabel Wijsenovy se cestou ze školy, prestižní balijské Green School, bavily o tom, že se jejich krásný ostrov mění ve skládku plastového odpadu. Na Bali se vyprodukuje 680 kubíků plastového odpadu denně, což odpovídá jedné čtrnáctipatrové budově. Z igelitových tašek se pak recykluje méně než pět procent.

Holky se rozhodly, že ostrov plastových tašek zbaví. Vyrazily na balijské letiště. Nechaly se vyhazovat, až se dostaly k obchodnímu manažerovi letiště. Ten nakonec prohálsil: „Nemohu uvěřit, že to říkám, ale máte svolení vybírat u příletů podpisy.“ Už za půldruhé hodiny jich měly téměř 1 000. Daly dohromady iniciativu Bye Bye Plastic Bags. Dobrovolníci mluví s dětmi ve školách i s turistickými centry, s lidmi na trzích i festivalech.

Iniciovaly distribuci alternativních tašek, síťovek a biodegradabilních pytlíků. Chtěly mluvit s guvernérem, a když to nešlo, zahájily hladovku. Informace šířily po sociálních sítích a už druhý den si pro ně přijela do školy policie. Dovezla je rovnou do kanceláře guvernéra Bali a svérázná spolupráce začala. „Nenechte si namluvit, že jste příliš malé nebo že tomu nerozumíte,“ říkají Melati a Isabel na přednášce TED.

 

RUBRIKY: ,